Kannessa on melko erikoinen meininki ja tunnelma - eipä vastaa ainakaan minun käsitystäni saunomisesta ja olen sentään pienoispoikana ollut monesti sekä yleisessä Saunassa että oman perheen kanssa Saunomassa pienessä Mummolan Saunassa. Onkohan kansikuvalla etsitty jonkinlaista myyvää tai jopa saksalaisten seksisauna meininkiä, jolla ei ole juurikaan tekemistä oikean Saunan kanssa?
Kirjassa kerrotaan laajalti monien muiden maiden "saunoista" ja laajalti jopa "ruotsalaisesta saunasta" (joka siis aikuisen oikeasti on lähinnä pelkkä vitsi), mutta eipä paljonkaan suomalaisesta saunasta.
Siksi päätinkin tähän samaan "Kirjat Sauna" -tiedostoon kertoa oman näkemykseni Oikeasta ja Aidosta Suomalaisesta Saunasta ja Saunakulttuurista.
PS Jos ei oikein tiedä, mitä eroa oli esim roomalaisella kylpylällä ja Suomalaisella Saunalla, kannattaa käväistä elokuun kuumimpana päivänä Pompeijin rauniokaupungin, melko hyvin lähes 2000 vuotta sitten tulivuorenpurkauksessa säilyneessä, kylpylässä, joka ei kuitenkaan ole toiminnassa, mutta siitä saa jonkinmoisen mielikuvan ja vertauskohteen silloisista roomalaisten kylpylätarpeista verrattuna köyhän pienen Suomalaismökin saunomiseen vuoden kylmimpänä talvilauantaina.
Ja ainakin järkevämpi tarkkailija huomannee, että julkinen kylpylä ja aito Suomalainen Sauna on ihan eri asioita ja eri kulttuuria.
Ehkäpä osuvampi nimi tälle kirjalle olisi ihmisten peseytymisrituaalit kautta aikojen.